joomla templates

ZAVIČAJNO DRUŠTVO ZAVELIM

okuplja brojne iseljene i raseljene stanovnike iz zavelimskoga kraja i njihove potomke...

Fri26042024

Ažurirano05:00:19

Proslava Ilindana u Karmelu sv. Ilije na Buškom jezeru

  • PDF

U Karmelu sv. Ilije na Buškom jezeru proslavljen je 20. srpnja 2016. Ilindan svečanim euharistijskim slavljem kojemu je predsjedao vrhbosanski nadbiskup i kardinal Vinko Puljić, a u koncelebraciji su bili provincijal karmelićana o. Srećko Rimac i izaslanik biskupa Ratka Perića generalni vikar don Željko Majić s 30 dijecezanskih i redovničjih svećenika iz okolnih župa duvanjskog, livanjskog, posuškog kraja kao i iz raznih drugih mjesta Herceg Bosne i Hrvatske.
Piše: don Ilija Drmić 

Najprije je obavljena uobičajena procesija s netom blagoslovljenim procesionalnim križem i s manjim kipom sv. Ilije i uz pjevanje Litanija svih svetih don Joke Blaževića. Kod velikog kamenog kipa u dvorištu ovoga starozavjetnog proroka kardinal se zaustavio obavivši kađenje i molitvu u čast ovome svecu. Nakon procesije uslijedila je sveta Misa za vrijeme koje su pjevali “Pivači sv. Jakova“ iz Šibenika.



Nakon otpjevanoga evanđelja u starom napjevu don Ante Ivančića Bikića, u svojoj propovijedi nadbiskup Vinko najprije je govorio o proroku Iliji iz Tišbe, koji je živio i djelovao u Izraelskom kraljevstvu u 9. st. pr. Kr. u vrijeme kralja Ahaba. Borbu s Ahabom i njegovom ženom Jezabelom sam prorok Ilija najbolje izriče na Božjoj gori Horebu. Na Jahvin upit zašto je tamo došao, prorok odgovara: "Revnovao sam gorljivo za Jahvu, Boga nad vojskama, jer su sinovi Izraelovi napustili tvoj Savez, srušili tvoje žrtvenike i pobili mačem tvoje proroke. Ostao sam sam, a oni traže da i meni uzmu život" (1 Kr 19,10). U tim je riječima sav Ilija. One izriču njegovo proročko poslanje u jednom veoma teškom razdoblju povijesti izabranoga naroda. Prorok se uporno borio za pravo štovanje Boga, za vršenje Deset zapovijedi i za objedinjenje naroda u jedno kraljevstvo. Prateći dalje Ilijin životni put, kardinal Vinko poticao je sabrano vjerničko mnoštvo (oko 1500 vjernika) na razmišljanje o vrlinama toga proroka, koje vrijede u svakome povijesnom trenutku, pa tako i u današnjemu kada se mnogo toga relativizira. “Ilijino iskustvo susreta s Bogom dobro će nam doći jer i mi danas možemo u sabranosti i šutnji doživjeti Boga i njegovu blizinu, čuti njegovu spasonosnu riječ. Čovjek je danas nezadovoljan pa neprestance traži više i u svemu tome ne opaža ono lijepo i sveto u ovom Božjem svijetu, a to su Euharistija i Riječ Božja... Često smo i tvrdoglavi, Bog upozorava, ali nismo poučljivi. To je ozbiljan problem, bilo da je riječ o odraslima ili mladima. Poučljivost znači da ne srljamo tamo gdje je opasnost. Nije Bog dao Deset zapovjedi da se s nama igra već da nas pouči pravom putu koji vodi u život vječni. Treba nam i Ilijina žara da izgaramo radošću vjere; sve je postalo sumorno, tužno i nema radosti vjere. Slaviti sv. Iliju znači da treba uronuti u radost vjere.“ Na kraju je izrekao ohrabrujuće riječi: “Volimo grobove svojih predaka, iz toga zavjeta čuvajmo svoje korijene i vjeru otaca i to namrimo budućim pokoljenjima.“



Za vrijeme ove Mise, koja je slavljena u novom darovanom kaležu, pristupio je na svetu pričest veći broj vjernika i hodočasnika, koji su se pripremali prethodnih dana, a prigodu za svetu ispovijed imali su i prije ove svečane svete Mise.

Na kraju riječi zahvale svima koji su doprinijeli bilo čime ovome slavlju u povodu 10. obljetnice otvaranja Samostana - duhovnog centra Karmel sv. Ilije na Buškom jezeru izrekao je prior o. Zvonko Martić. Posebno je spomenuo radove oko uređenja samostanskog dvorišta gdje polagano nastaje prostor za vanjska slavlja što ih priređuju oci karmelićani.

Kao priprema za ovu proslavu odvijao se duhovni i kulturološki program od 16. srpnja kada je spomendan Gospe Karmelske, koju karmelićanska zajednica posebno štuje. Toga dana slavljena je sveta Misa u 10 sati u kapelici Gospe Karmelske čiji je interijer uradio kipar Ilija Skočibušić. Otada je otpočeto klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom za iskorijenjenje psovke u svijetu a napose hrvatskom narodu.

U nedjelju 17. srpnja s početkom u 19 sati proslavljena je Misa koju je predvodio o. Jakov Mamić, generalni vikar Vojnoga ordinarijata Republike Hrvatske. On se u svojoj propovijedi osvrnuo na povijest ideje i izgradnje ovoga Karmela sv. Ilije. Rekao je da je providnost Božja vodila odgovorne osobe u Karmelskom redu, među kojima je i on sam, da se ovo djelo dogodi i da neprestance bude Božja prisutnost na ovome tlu. Za vrijeme ovoga misnog slavlja pjevala je glazbena skupina “Fortitudo Dei“ iz Karlovca. Nakon Mise bilo je predstavljanje knjige s naslovom Oče naš pisca Damira Jelića. O knjizi su govorili o. Jakov i autor. Prilozi od prodaje namijenjeni su za siromašnu djecu u Beninu.



U ponedjeljak 18. srpnja također u 19 sati svetu Misu predvodio je župni vikar župe sv. Marka Križevčanina u Zagrebu vlč. Odilon Singbo, rodom iz Benina, a pjevala je za vrijeme Mise ista pjevačka skupina iz Karlovca, koja je održala i koncert duhovne glazbe poslije Mise.

Na uočnicu proslave sv. Ilije u utorak 19. srpnja misnom slavlju predsjedao je provincijal karmelićana o. Srećko Rimac, a pjevali su pučki pjevači iz Tugara kod Omiša. Po završetku Mise, u kojoj su sabrani vjernici uživali slušajući Božju riječ, njezino tumačenje i poglavito neobično pučko pjevanje, upaljen je krijes ili kako se u tim krajevima kaže “svitnjak“, čime se dočaralo vrijeme vatrenoga proroka Ilije u odnosu prema Bogu i svemu što je njegovo. Te večeri predstavljen je zbornik radova o sv. Iliji što je priređen u povodu 10. obljetnice duhovnoga postojanja i djelovanja ovoga Karmela.

I nakon ove duhovne priprave i svečane proslave 10. obljetnice djelovanja otaca karmelićana kako u župi Grabovici, Duvanjskom dekanatu, Mostarsko-duvanjskoj biskupiji, tako i u ostalim župama i dekanatima naših biskupija na prostoru BiH, uslijedila je još jedna kulturološka završnica u nedjelju 31. srpnja s koncertom Simfonijskog orkestra iz Tacome u Washingtonu (SAD). To nekako zvuči kao odjek desetogodišnjice i nagovještaj novoga razdoblja karmelske duhovnosti.

Ovom zgodom valja reći i to da su se prije ove obljetničke proslave sv. Ilije, točnije 11. lipnja na spomendan sv. Barnabe apostola, kada su 2002. blagoslovljeni temelji Karmela sv. Ilije, održali Četvrti dani čipkarstva BiH s naslovom Dijalog žena ispričan nitima. Za ovo su zaslužni Udruga za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u BiH “Stećak“ i Samostan - duhovni centar Karmel sv. Ilije. Tada su izložene čipke iz etnografske zbirke Karmela sv. Ilije, a mogle su se nabaviti čipke iz Lepoglave, Paga i Hvara.

Ažurirano Četvrtak, 23 Ožujak 2017 22:26

Najnovije

Najčitanije