joomla templates

ZAVIČAJNO DRUŠTVO ZAVELIM

okuplja brojne iseljene i raseljene stanovnike iz zavelimskoga kraja i njihove potomke...

Thu23012025

Ažurirano02:10:45 PM

Anđeoski pozdrav u Godini vjere

  • PDF

Molitva Anđeo Gospodnji jedna je od najraširenijih pobožnosti na čast Majke Božje. Po početnim riječima molitva je dobila i svoje ime.
Piše: don Ilija Drmić

Izgovara­jući riječi molitve, sjećamo se najvećeg događaja u povijesti našega spa­senja. Sin Božji postao je čovjek, a Marija postala Majka Božja, Bogorodica. Uz to sjećanje molimo Mariju za milosrdni zagovor.  Molitvu izgovaramo na glas zvona, tri puta dnevno: izjutra prije početka posla, na podne kad prekidamo posao i navečer kad završimo posao. Izjutra namjenjujemo za umiruće, na podne za obraćenje grješnika, uvečer za pokojne.

Međutim, svjedoci smo da se molitva Angelus ne moli redovno, a uz to se često moli rastreseno, mehanički: ne  i ne misleći na smisao i vrijednost izgovorenih riječi pa nam ponekad molitva izgleda dosadna. Ako se kršćanin potrudi da sabrano i razmišljajući moli, nikakva molitva neće biti dosadna. Učinkovitost molitve ovisi o našoj volji i sabranosti. A ova molitva, kako reče blagopokojni papa  Pavao VI.: „Po njezinoj jedinstvenoj strukturi, po njezinu biblijskom značenju, njezinu povijesnom podrije­tlu... njezin također liturgijski ritam koji posvećuje razne trenutke dana, njezina otvorenost prema vazmenom otajstvu koja nas navodi da spominjući Utjelovljene Sina Božjega molimo da po njegovoj muci i križu budemo privedeni k slavi uskrsnuća, čine da ta molitva nakon stoljeća, zadržava svoju nepromjenjivu vrijednost i netaknutu svježinu."


Povijesni razvoj molitve

Anđeo Gospodnji potječe ustvari od časa kada je anđeo Gabrijel navi­jestio Mariji da će začeti Sina Božjega, pozdravio je riječima:  „Zdravo milosti puna! Gospodin s tobom!" (Mk 1,28). Od tih riječi i riječi Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje! (Lk 1,42), kojima je Elizabeta pozdravila Mariju, na­stala je molitva Zdravo Marija u koju su tijekom povijesti dodavane i druge riječi dok nije dobila današnji oblik.
Do sadašnjeg oblika molitve došla je postupnim razvojem. U 13. st. bio je običaj uvečer zvonom pozivati vjernike da mole Očenaš i Zdravomariju u času povečerja i gašenja svjetla. Početkom 14. st. potvrđen je običaj da se zvoni i moli izjutra. A na podne je zvono zvalo na molitvu samo petkom u nekim biskupijama. Na sve dane proširen je običaj kad je papa Kalisto III. pozvao 1456. god. vjernike na molitvu za pobjedu nad Turcima. U 16. st. molitva je dobila današnji oblik.

 
Značenje i važnost molitve Anđeo Gospodnji

Anđeo Gospodnji je izrazito biblijska molitva jer su njezini glavni dijelovi uzeti iz Evanđelja. Ta nam molitva doziva u pamet najvažniji čas povijesti kad je po Marijinu pristanku „Riječ tijelom postala i nastanila se među nama" (lv 1,4).

Tako je Angelus molitva s izrazito kristološkom oznakom: po štovanju Marije štuje se Isus koji je središte te molitve. Time je izrečena ona, tako draga istina, po Mariji k Isusu.

Moljenje Angelusa tri puta dnevno usmjereno je na pashalno Kristovo otajstvo. Anđeo Gospodnji kad molimo izjutra podsjeća nas na Isusovo uskrsnuće, na podne na Kristovu muku i smrt, a navečer na Isusovo Utjelo­vljenje.

Budući da se u Angelusu iza svakoga zaziva moli Zdravomarija, ta moli­tva ima posebno značenje s obzirom na smrt. Sabrano i pouzdano moljenje je veoma veliko: Sveta Marijo Majko Božja, moli za nas grješnike sada i na času smrti naše. S tom molitvom vjernik se svjesno priprema za smrt, susret s Bogom. Onaj tko moli Mariju, ne može biti neuslišan, niti izgubljen.

Danas je misao na smrt potisnuta iz javnog života, a  s druge strane nikada nije bila veća opasnost od iznenadnog masovnog umiranja kao danas.

O  tome nam svjedoče učestale prometne nesreće, prirodne katastrofe, potresi, poplave, požari, terorizam i oružani sukobi. Sve nam to govori da u osmišljavanju našega života trebamo imati u vidu i smrt. Kršćanin moleći Zdravomariju moli da po zagovoru Marije sretno stigne u vječnu domovinu. To će mu dati sigurnost u neizvjesnostima života i neće se bojati kada morao poći dolinom smrti, jer zna da se Marija brine majčinskom ljubavlju. Tako moliti Angelusa služi kao lijek protiv tjeskobe, beznađa pred smrću. Molitva Anđeo Gospodnji predstavlja nam Mariju ne samo kao majku Božju i našu moćnu zagovornicu, nego kao i poslušnu službenicu Gospodnju: Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi! (Lk 1,38). Marijin pristanak Bogu omogućuje da Sin Božji postane Sin Čovječji i izvrši djelo našega spasenja. Dok molimo Angelus, Marija nam je uzor i poticaj u izvršavanju volje Božje, svega onoga što Bog od nas traži. Mi molitvom priznajemo da nam je Marija veoma blizu i kao uzor i poticaj vjernosti Bogu. Imajući sve to pred očima posve je razumljivo da Crkveno učiteljstvo preporuča ovu molitvu:  Vrijednost razmatranja otajstva Utjelovljene Riječi, pozdrava Djevici i utjecanju njezinu milosnom zagovoru, ostaje nepromijenjena. Unatoč novim uvjetima vremena, karakteristični trenutci dana jutro, podne, večer, pozivaju da se zaustavimo u molitvi, ostaju neizmjerni za većinu ljudi. Ovo razmišljanje o Angelusu želi potaknuti da se ova molitva sačuva i još više produbi i postane nam draža i redovitija.

Molitva Anđeo Gospodnji je molitva koju svaki pojedinac i svaka zajednica može lako moliti i to na svakom mjestu i pri svakom poslu. Ona se može moliti na posebne nakane, npr. za mir, na nakanu Svetoga Oca, za pravdu, za sreću za obitelj, roditelje, mlade, djecu itd. Ova molitva nije zastarjela. Rado je mole mladi i stari. Prikladna je po svom sadržaju i kratkoći. Ako želimo sačuvati ovu molitvu treba je moliti ponajprije u obitelji, u školi, župnoj zajednici, na liturgijskim slavljima, posebice na kraju svete mise. U molitvi Angelusa Marija nam objavljuje kako je velik Bog i kako je velik čovjek. Velik kao što je velika Marija kao čovjek, kao osoba i kao službenica Gospodnja. Tu veličinu Marija je postigla u siromaštvu i bijedi rađajući Isusa Krista na slami i potpunom predanju u volju Božju i puno  povjerenje u nebeskog Oca.
Kad molimo Zdravo Marijo, velimo iza tih riječi: milosti puna. To znači, prije svega Marijino savršenstvo, bezgrješnost zbog čega se svidjela  nebeskom Ocu. Neka i nama to savršenstvo pomogne da postanemo prava Marijina djeca i dobri sljedbenici njezina sina Isusa Krista.


Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to 200.3.14.149:43 (A connection attempt failed because the connected party did not properly respond after a period of time, or established connection failed because connected host has failed to respond. ) in C:\Domains\zavelim.hr\wwwroot\administrator\components\com_joomlastats\count.classes.php on line 1038

Najnovije

Najčitanije