joomla templates

ZAVIČAJNO DRUŠTVO ZAVELIM

okuplja brojne iseljene i raseljene stanovnike iz zavelimskoga kraja i njihove potomke...

Thu23012025

Ažurirano02:10:45

Prezentacija knjige Vinička bašćina u Tomislavgradu

  • PDF

Vinička bašćinaNa Dan zaustavljanja tenkova kod Šujice, što je bilo 9. svibnja 1991., i u povodu otvaranja Dana Matice hrvatske u Tomislavgradu predstavljena je 9. svibnja 2012. knjiga Vinička bašćina, Župa Vinica u crkvenom i društvenom tisku (1961.-2911.) viničkoga župnika prof. don Ilije Drmića.
Piše: don Ilija Drmić - Foto: Petar Bilobrk

Čin predstavljanja ove iznimno zanimljive ljetopisne knjige nastale u razdoblju od 50 godina zbio se u velikoj dvorani skupštine Hercegbosanske županije u Tomislavgradu. O knjizi su govorili: predsjednik Zavičajnoga društva Zavelim sa sjedištem u Splitu i nedavno izabrani predsjednik HDZ-a grada Splita dipl. žur. Petar Škorić, zatim prof. Mate Kelava iz Tomislavgrada, prof. Stjepan Galić iz Mostara i sam autor, a između nastupa pojedinih predstavljača pjevala je tomislavgradska ženska gangaška skupina.

Knjiga je podijeljena u dva dijela:
1. Izvješća o župi Vinica od 1961. do 2007. (na 140 stranica) i
2. Izvješća o župi Vinica od 2007. do 2011. godine (na 415 stranica).

U prvome dijelu imamo 67 tekstova, a u drugom 178, što ukupno iznosi 245 tekstova. To su zapravo probrani tekstovi o župi Vinica, objavljeni u Crkvi na kamenu, Našim ognjištima, Kršnom zavičaju, Katoličkom tjedniku, Glasu Koncila, Svjetlu riječi... Slobodnoj Dalmaciji, Večrnjem listu, internetskim portalima itd. U prvom dijelu pozornost privlače ovi naslovi: Seobe i povratci, Elektrifikacija Vinice i ostalih sela, Društvo Bašćina, Izumire li župa Vinica?, Prazne škole, Rimske ceste, Najraseljenija župa; a u drugom dijelu: Problemi župe Vinica, Obiteljsko poduzetništvo, Nedjelja radosti i kulture, Oživljava gospodarstvo, Spomenik žrtvama ratova, Žrtvoslov Domovinskoga rata, Vinički ustanak, Asfalt Škaljevac-Rošnjače, Spomenik glagoljici i glagoljašima, Ujedinjeni odseljenici i domaći župljani, Okup odseljenika, Gromile, tumuli, stećci i groblja, Vinica, Rim, Jeruzalem...

Više od dvije trećine cijele knjige djelo su današnjeg viničkog župnika don Ilije. Autori ostalih tekstova su brojni, a evo samo imena nekih: don Vinko Majić, don Aco Boras, dr. don Tomo Vukšić, don Radoslav Zovko, dr. don Ante Komadina, dr. Mijo Milas, Petar Miloš, Vlade Lozić, Vedrana Šuvar, Ana Ivanković, Martina Arapović, Slavica i Josip Kljajić itd. Knjiga je bogato ilustrirana s 382 fotografije, uglavnom u koloru, i s 582 male fotografije, u vrhu stranice, i to po 291 sličica kipa Blažene Djevice Marije i viničkoga spomenika. Ovoj statistici treba dodati i 382 bilješke autora don Ilije.

Proslov ovoj knjizi napisao je biskup dr. Ratko Perić. On je istaknuo kako je don Ilija, od 1982. do danas, svećenik koji je najviše i najbolje upoznao sve hercegovačke župe, sudjelovao u izdavanju lista Crkve na kamenu i knjiga. S tih putovanja pravio je izvješća, reportaže, putopise, intervjue, fotografije... U svakoj župi bio je više puta. Ta svoja bilježenja i zapažanja don Ilija je objavio u nekoliko svojih knjiga. U župi Vinica djeluje kao župnik od početka prosinca 2007. i tu je nastavio raditi na izdavanju knjiga, te pisanju za novine i portale, ali i na okupljanju svih vjernika i viničkih odseljenika. Ova knjiga će, smatra biskup Perić, odseljenike podsjetiti na njihov rodni kraj, a pobudit će i zanimanje za sve njegove vrijednosti, za nove mogućnosti života na našim vjekovnim prostorima. Zato, ovu viničku kroniku/ljetopis treba shvatiti kao opći poziv na evanđeosko življenje, a u knjizi čitatelji mogu pronaći sve oblike slavljenja Boga, koji je izvor naše ljubavi i dobrote.

VEZANI ČLANCI

Najnovije

Najčitanije