joomla templates

ZAVIČAJNO DRUŠTVO ZAVELIM

okuplja brojne iseljene i raseljene stanovnike iz zavelimskoga kraja i njihove potomke...

Fri26042024

Ažurirano05:00:19 PM

U župi Male Gospe u Vinici i sv. Jure u Viru proslavljeni Svi Sveti i Dušni dan

U župi Male Gospe u Vinici proslavljena su dva sveta dana 1. i 2. studenoga 2013., dan Svih Svetih i Dušni dan, svetim misama u grobljima te župe: u Vinici, Rošnjačama, Zaljuti i Mijakovu Polju (u Mamićima i Perkovićima).
Piše: don Ilija Drmić 

Uz domaće vjernike na misna slavlja došli su i odseljenici u prilično velikom broju kao i prethodnih godina. Mise je predvodio župnik don Bariša Čarapina, održavši na svakome groblju prigodnu propovijed s poticajem na življenje u Bogu pod vidom vječnoga života (sub speciae aeternitatis). Narod je s radošću dolazio na grobove svojih dragih pokojnika s cvijećem i svijećama, te napose s jakim i žarkim molitvama Bogu za pokoj njihovih duša. Župnik je pohvalio radove na središnjem viničkom groblju koji su se odnosili na ogradni zid vezano za stari dio groblja, kao i neke dodatne radove na sanaciji vode što ih je uradio izvođač svih radova na novome dijelu groblja, kao i na uređenje male kapelice u sklopu ogradnoga zida i to na spoju staroga i novoga dijela istoga groblja, te na groblju u Zaljuti što je povezano s estetskom doradom grobljanskoga ogradnog zida pod vodstvom Boje Bekavac r. Salamun i njezine obitelji, kao i prijatelja ljubitelja Ivandina groblja, koji su dali svoje novčane priloge. Postoje i drugi planovi za rad na doradi i uljepšavanju grobalja u ovoj župi, o čemu ćemo pisati kada se uistinu i ostvare marnim darivanjem sredstava potrebitih za te poslove, kao i za čišćenje tih grobalja i grobova naših dragih pokojnika, jer velika je opasnost da dosadašnji čistači odustanu od toga posla zbog nesudjelovanja većega broja korisnika toga groblja u ovome velikom i svetom poslu što se obavlja tri puta godišnje.
Prema ustaljenom rasporedu u župi sv. Jure u Viru proslavljeni su crkveni blagdani Svih Svetih i Dušni dan (1.-2. studenoga 2013.) svečanim svetim misama. U virskom groblju na oba dana sveta misa bila je u 11 sati, a na Sve Svete u Zavelimu na groblju Maluši u 13 sati i u Podbiloj na Dušni dan također u 13 sati. Virsko groblje bilo je prvoga svečanoga dana puno vjernika koji su podrijetlom iz Vira a negdje odseljeni, zatim domaćih vjernika i njihovih gostiju, te dragih prijatelja, a za vrijeme mise pjevao je župni zbor kojemu se župnik don Ilija Drmić u ime svih vjernika iskreno zahvalio i kojega je srčano pohvalio. Drugoga dana na tome istome groblju Stipića Dubrava nije ih bilo kao prvoga, ali ipak je za svaku pohvalu, pogotovo onima koji su došli iz daljega mjesta odseljenja.
Isto tako u Zavelimu na misnom slavlju sabrao se poveći broj vjernika koji su došli slaviti sve svece i svetice, proglašene i neproglašene od svete Majke Crkve, kao i sudjelovati u sprovodu pok. Ante Budića koji je preminuo u Berlinu 28. listopada 2013. nakon četverogodišnje borbe s bolešću.
Na Dušni dan misa u Podbiloj nije bila najbolje posjećena, ali oni koji su došli na ovo slavlje srcem i dušom molili su se za svoje drage pokojnike kao i za sve žive da pokojnima Gospodin udijeli vječni mir, a živima trajnu radost. I u Podbiloj i u Viru prije ovih blagdana postavljene su postaje Križnoga puta, djelo Antuna Krešića, s nakanom da vjernici mogu i sami prigodom pohoda svojim dragim pokojnicima obaviti pobožnost Križnoga puta razmišljajući o Kristovoj muci i smrti za naše spasenje. Groblja su besprijekorno uređena s kapelicama zahvaljujući osobama koje ih čiste i za taj svoj posao primaju novčanu nadoknadu od svojih sumještana na što je župnik i upozorio u oglasima na kraju svetih misa.



Svi sveti (također Sisveti ili Sisvete; lat. Sollemnitas Omnium Sanctorum) svetkovina je u Katoličkoj Crkvi, a njome se slave svi sveci, kako oni koji su već proglašenini, kanonizirani, tako i oni koji to još nisu. Slavi se 1. studenoga.
Spomen mučenika, zajednički različitim Crkvama, slavi se od samoga početka Crkve, ali uobličeno kalendarski kao spomendan počeo se slaviti od 4. st. Prvi tragovi općeg slavlja Svih Svetih zabilježeni su najprije u Antiohiji, i to upravo u nedjelju nakon Duhova. Ovaj običaj naveden je i u 74. homiliji, tumačenju Božje riječi sv. Ivana Zlatoustog 407. god., te se do danas zadržao u istočnim pravoslavnim Crkvama. Papa Grgur III. (papa: 731.-741.) premjestio je ovaj blagdan na 1. studenoga kako bi se poklopio s drevnim keltskim blagdanom Samhain koji je označavao Novu godinu. Na taj je način odgovorio na zahtjeve irskih redovnika monaha.
Papa je stoga izabrao 1. studenoga kao datum godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama “svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika, i svih savršenih pravednika koji počivaju u miru po čitavome svijetu“. U vrijeme Karla Velikoga blagdan je već bio iznimno proširen, a kralj Luj Pobožni proglasio ga je 835. zapovjedanim blagdanom. Proglas o tome izdan je “na zahtjev pape Grgura IV. uz pristajanje svih biskupa“.
U kalendaru Katoličke Crkve Svi Sveti označeni su kao svetkovina, a ujedno su i neradni dan kod nas. Među narodom obično se ovaj blagdan povezuje s obilaskom groblja i uređivanjem grobova, pa tako i spomenom na Dan mrtvih 2. studenoga, koji vuče svoje korijene od pohoda žena Isusovu grobu u nedjeljno jutro kada je Gospodin Isus uskrsnuo pobijedivši smrt.

Najnovije

Najčitanije