joomla templates

ZAVIČAJNO DRUŠTVO ZAVELIM

okuplja brojne iseljene i raseljene stanovnike iz zavelimskoga kraja i njihove potomke...

Mon23122024

Ažurirano02:10:45

Misno slavlje u Bilobrkovoj pećini

  • PDF

VINICA - U Bilobrkovoj pećini u župi Vinici slavljena je 24. travnja, uoči spomendana sv. Marka, sveta misa s blagoslovom polja. Ovo je treća godina otkako se u ovoj poznatoj pećini slavi misa i otkako se okupljaju domaći i raseljeni Viničani kako iz zaseoka Bilobrka i Ćurkovića, tako i iz svih ostalih sela župe Rođenja Marijina u Vinici.

Misno slavlje predvodio je uz asistenciju bogoslova Marijana Šiške i vrijednih ministranata župnik don Ilija Drmić, a za vrijeme mise pjevao je u pećini župni zbor iz Prisoja pod vodstvom svoga župnika don Gordana Božića.

Župnik je na kraju mise predstavio nazočnima dvije vrijedne knjige, dva egzistencijalistička romana kršćanske provenijencije: Mate Krajine s naslovom Rođaci i Michaela D. O’Briena Teofil, koji su izišli u Zagrebu početkom ove godine.
U Bilobrkovoj pećini u župi Vinici slavljena je 24. travnja, uoči spomendana sv. Marka, sveta misa s blagoslovom polja. Ovo je treća godina otkako se u ovoj poznatoj pećini slavi misa i otkako se okupljaju domaći i raseljeni Viničani kako iz zaseoka Bilobrka i Ćurkovića, tako i iz svih ostalih sela župe Rođenja Marijina u Vinici. Ovim slavljem obnovljena je davna tradicija blagoslova polja koja se odvijala od središnjega viničkog groblja i stare crkve Uzašašća Gospodinova iz prijeturskoga razdoblja pa preko Viničkoga polja do Bilobrkove pećine, gdje se slavila misa. Budući da je procesija bila podulja, svećenik je s narodom molio litanije svih svetih i škropio obrađena polja uz prigodne molitve. Ta je praksa nasilno prekinuta nakon završetka Drugoga svjetskog rata, u kojem su poginula 162 Hrvata iz Vinice. Obnovljena je nakon 62 godine, upravo u ono vrijeme kada je podignut spomenik tim stradalnicima, kao i petnaestorici poginulih Viničana u Domovinskom ratu. I ovoga puta svi nazočni vjernici spomenuli su se svih poginulih Hrvata u raznim ratovima tijekom naše duge povijesti, kao i svih umrlih vjernika iz ovih krajeva pa bilo gdje da su pokopani.
Misno slavlje predvodio je uz asistenciju bogoslova Marijana Šiške i vrijednih ministranata župnik don Ilija Drmić, koji je održao i prigodnu propovijed, u kojoj je između ostaloga rekao i ove riječi: “Mi danas blagoslivljamo polja kao dio za cjelinu, tj. molimo Božji blagoslov za sveukupni naš život i rad, da u zdravlju i zadovoljstvu ubiremo i blagujemo plodove svoga rada i Božje darežljivosti. Osim toga, molimo se da imamo posao i da smo stalno zaokupljeni radom, jer na taj način koristimo svoje darovano vrijeme i talente, te nismo u opasnosti da padnemo u dosadu i unutarnju duševnu pritiješnjenost što urodi lošim plodovima koji se očituju kao lijenost, prepuštanje porocima i traćenju vremena...” Za vrijeme ovoga misnoga slavlja pjevao je u pećini župni zbor iz Prisoja pod vodstvom svoga župnika don Gordana Božića. Pjevači su bili spremni doći u ovaj vinički kraj i bez svoga župnika, te pjevati za vrijeme ove mise, jer im je u pouskrsnom vremenu župnik bio u Kanadi a nije mogao planirano doći zbog podignutih gustih oblaka prašine iz islandskoga vulkana. No, ipak on je uspio doletjeti u našu domovinu Hrvatsku, a potom u svoje Prisoje dan uoči ove naše svečanosti u Bilobrkovoj pećini, pa je radosno i zanosno dirigirao svojim uvježbanim župnim zborom, u vrlo neobičnom prostoru, u takvoj dvorani u kojoj se rijetko kome posreći pjevati. Ovu je dvoranu stvorio Bog i iz nje su odjekivali glasovi ovih vrijednih pjevača i tekli u srca prisutnih vjernika sabranih s raznih strana razlijevajući se kao voda kad prokluča iz ove pećine posvuda uokrušce, posebice zaseoka Bilobrka i Ćurkovića, te dalje Viničkim poljem pa sve dolje do Hrvatske, čiji je stijeg bio istaknut u pećini za vrijeme ovoga slavlja.
Župnik je na kraju mise predstavio nazočnima dvije vrijedne knjige, dva egzistencijalistička romana kršćanske provenijencije: Mate Krajine s naslovom Rođaci i Michaela D. O’Briena Teofil, koji su izišli u Zagrebu početkom ove godine. Posebno je preporučio roman Rođaci u kojem je, između ostaloga, najviše riječ o svećeniku viničkom glagoljašu don Tadiji Ćaliću (1780.-1835.), kao i o samoj Vinici u više dijelova ovoga romana. Oba su romana preporučena za ugodno i korisno čitanje u svakom vremenu, a posebice u ljetnome kad smo na odmorima. Uz to, don Ilija je rekao da će u Vinicu doći pisac svjetskoga glasa Michael D. O’Brien, podrijetlom Irac a živi u Kanadi. Naš bogoslov Marijan obećao je da će stupiti s njime u doticaj jer i on se priprema u toj državi za svoj budući svećenički rad, a o svemu ovome obavijestit će O’Briena i Mate Krajina iz Roška Polja, veliki prijatelj ovoga pisca.
Budući da je padala kiša, župnik nije mogao donijeti pripremljene slike za izložbu u pećini ovih naših umjetnika: akademskoga slikara Bože Drmića, Nevenke Mistrić, Svjetlane Bašić, Ivice Šiške, Dragana Ante Babića, Žane Subašić, zatim radove kipara Branka Ivankovića Mite i dr.
Nakon misnoga slavlja uslijedilo je čašćenje naših pjevača u Župnome dvoru na Trgu glagoljaša 1, koji se svakoga dana polagano sve više i više uređuje. Kad je riječ o uređenju crkvenoga dvorišta, onda valja reći da su nedavno na inicijativu članova Zavičajnog društva Zavelim iz Splita u Vinici bili djelatnici koji se bave i hortikulturom, koji će napraviti naris parkovnoga uređenja toga dvorišta. Na sveukupno uređenje i obnovu Vinice pozvani smo svi, jer to je naša slavna i nikad zaboravljena hrvatska kolijevka koja je rodila i odnjihala mnoge svoje sinove i kćeri koji se danas nalaze kako u Hrvatskoj tako i diljem svijeta. Neka svi čuju glas zvona iz ove viničke pećine, gdje je priroda netaknuta.

VEZANI ČLANCI

Najnovije

Najčitanije